روز قدس رکونکیستا و شاید سرآغاز رنسانس تمدن اسلامی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بعضی ها می گویند رفتن به راهپیمایی روز قدس چه فایده ای دارد؟ در حالیکه رژیم اشغالگر قدس دارد کار خود را می کند شهرک سازی ها همچنان ادامه دارد و فلسطین هر روز یهودی تر می شود فلسطینیان هر روز خانه هایشان توسط غاصبین ویران می شود و آنها را مجبور به ترک خانه هایشان و مهاجرت می کنند غزه را محاصره اقتصادی کرده و هر وقت خواستند با اف16های خود در آنجا حمام خون به پا می کنند پس این شعارها چه فایده ای دارد؟ این مشت ها گره کرده چه فایده ای دارد در حالیکه فقط و فقط باد هواست و کاری از آنها بر نمی آید؟ بگذارید برای جواب به این شبهه یک داستان تاریخی را بیان کنم.

در اواخر قرن اول هجری امپراطوری مسلمانان به اوج وسعت خود رسیده بود و ارتش مسلمانان در آن زمان بزرگترین و مجهزترین و مدرنترین ارتش جهان بود به طوری که هیچ ملتی و کشوری یارای جنگ با چنین قوای قدرتمندی را نداشت این ارتش قدرتمند در سال 711 میلادی وارد شبه جزیره ایبری( اسپانیا و پرتغال امروزی) شد و در مدت پنج سال دولت مسیحی آنجا را شکست داد و کل شبه جزیره را فتح کرد مسیحیان آن بلاد نیز مجبور به عقب نشینی شدند و در مناطق شمالی با مقاومت بسیاری که کردند منطقه کوچکی به نام لئون را برای خود نگه داشتند از این زمان به بعد تا سیصد سال مسلمانان حاکم بلا منازع این شبه جزیره بودند و مسیحیان هر موقع که حمله کردند با شکست سختی مواجه شدند در این دوره با انتقال مرکز خلافت به شهر قرطبه و اوج گیری تمدن اسلامی و پیشرفت های علمی و فن آوری آن ، بالاخص در اندلس اسلامی، این سرزمین در اوج قدرت نظامی و تکنولوژیکی قرار گرفته بود مسیحیان که دیدند توان مبارزه با چنین دولت و ملت قدرتمندی را ندارند تنها دلشان به یک اصل تاریخی خوش بود و آن اصل این بود که در طول تاریخ امپراطوری های بسیار قدرتمند به وجود آمدند از لحاظ قدرت اوج گرفتند و پس مدتی رو به افول نهادند امپراطوری های مانند روم و ایران و مصر و یونان.

پس آنها منتظر شدند که در طول تاریخ امپراطوری قدرتمند مسلمین رو به زوال بگذارد ولی باید تا آن زمان اندیشه بازپس گیری اندلس در اذهان مسیحیان فرزند به فرزند منتقل می شد و سالیان زیاد ادامه می یافت بنابرین جنبشی را در آن زمان بنیان نهادند که اسمش را رکونکیستا گذاشتند و با خود این قرار گذاشتند تا زمانی که اندلس در دست مسلمین است آتش بازپس گیری اندلس در دل های آنها روشن باشد.

 تا اینکه حکومت متحد و قدرتمند مسلمانان در آنجا از هم پاشید و مسلمانان ضعیف شدند این زمان بزنگاه دولت مسیحی آلفونس ششم پادشاه لئون و کاستیا همان سرزمین کوچک شمالی بود که در سال 1085 میلادی به اندلس حمله کند و شهر طلیطله( تولدو امروزی) و قسمت های مرکزی و اعظم این سرزمین را از دست مسلمین پس بگیرد. در سال های آینده نیز، الباقی اندلس را بازپس گیری کردند.

آری، روشن بودن آتش رکونکیستا در دل مسیحیان که در حدود هشتصد سال به طول انجامید باعث شد که اندلس را مسلمانان از دست دهند.

به زودی نگین درخشنده تمدن اسلامی یعنی سرزمین اندلس در انگشت مسیحیان بربر و عقب مانده از تمدن بود آنها در آنجا با میراث عظیم علمی مسلمانان مواجه شدند. آیا می دانستید که نهضت رنساس یا نوزایی علمی در غرب، از نهضت ترجمه ای که در شهر تولدو (طلیطله سابق) در قرن سیزدهم میلادی آغاز شد؟؟؟

حال ما نیز شاید امروز، به خاطر برتری علمی و تکنولوژی غرب کار چندانی را نتوانسته ایم از پیش ببریم ولی باید منتظر روزی باشیم که غول تاریخ این تمدن مدرن و جبار را به زوال ببرد تا آن زمان باید آرمان بازپس گیری قدس نسل به نسل بین مسلمین انتقال یابد تا روز موعد فرا رسد این آتش هرگز نباید در دل مسلمانان جهان خاموش شود چون دشمن صهیونیستی از همه چیز بیشتر، از شعله ور بودن آن می ترسد.

پس روز قدس رکونکیستا تمدن اسلامی و تجلی بارز آن است که توسط تدبیر حکیمانه امام خمینی روشن شد. و باید همواره با شکوهتر از سال قبل برگزار شود همه تلاش مسلمین باید همین باشد یعنی شکوه بیشتر.

امروز تمدن غرب برای اینکه این فرزند خبیث خود یعنی رژیم اشغالگر قدس را پا بر جا نگه دارد از هیچگونه حمایتی دریغ نمی کند به خاطر همین به انتقال فن آوری های پیشرفته به این رژیم می پردازد امروزه تکنولوژی که این رژیم پلید دارد شاید کمتر کشور غربی یا حتی هیچ کدام از آنها نداشته باشند پس به جرأت می توان گفت که این رژیم نگین درخشنده تمدن غربی است شاید آن روزی که این رژیم توسط مسلمانان که امیدوارم آینده نزدیکی باشد برای همیشه نابود شود.

 شاید آن روز، روز رنساس تمدن اسلامی باشد، شاید؟؟؟؟